Juuri päättyneellä lausuntokierroksella kommentoivana oli viimeistelyssä oleva opetussuunnitelman perusteiden luonnos. Eri oppiaineiden tavoitteiden lisäksi opetussuunnitelman keskeiset tavoitteet on kuvattu kaikille yhteisinä osaamistavoitteina. Perusopetuksen yhteisiksi tulevaisuustaidoiksi on määritelty
- ajattelu ja oppimaan oppiminen
- kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu
- itsestä huolehtiminen ja arjen taidot
- monilukutaito
- tieto- ja viestintäteknologinen osaaminen
- työelämätaidot ja yrittäjyys
- osallistuminen, vaikuttaminen ja kestävän tulevaisuuden rakentaminen
Työelämäyhteistyötä ja paremmat valmiudet jatko-opintoihin
– Perusopetuksen roolia yrittäjyys- ja talousosaamisen sekä työelämätiedon välittäjänä on lisättävä. Koulun oppimiskulttuurin tulee olla yrittäjyyteen kannustava. Lasten ja nuorten tulee oppia alakoulusta lähtien yrittäjämäistä asennetta, oma-aloitteisuutta ja vastuunkatoa omista raha-asioistaan ja opiskelustaan, toteaa asiantuntija Mirja Hannula EK:sta
Saadakseen hyvät valmiudet tulevaisuutta koskevien valintojen pohjaksi nuoret tarvitsevat kouluaikana omakohtaisia kokemuksia yrittäjyydestä ja työelämästä sekä monipuolista ja ajantasaista tietoa työelämästä ja tulevaisuuden osaamistarpeista.
– Monipuolisten oppimiskokemusten, omakohtaisten kokemusten ja esimerkkien avulla on mahdollista herättää kiinnostus koulutus- ja uravalintoihin jokaisen nuoren omista lähtökohdista, sanoo Hannula.
– Tärkeänä tavoitteena on parantaa koko ikäluokan jatko-opiskeluvalmiuksia muun muassa matemaattis-luonnontieteellisissä aineissa, joita tarvitaan sekä lukiossa että ammatillisessa peruskoulutuksessa, Hannula korostaa.
Tieto- ja viestintäteknologian hallinta on tulevaisuuden kansalaistaito
Perusopetuksen tulee taata koko ikäluokalle tieto- ja viestintäteknologiataitojen perusta.
– On ratkaistava paikallisesti, miten opetussuunnitelman tavoitteisiin päästään ja miten tieto- ja viestintäteknologian käyttö otetaan suunnitelmallisesti osaksi päivittäistä oppimista, päättää Hannula.
Kuva: Taloudellinen tiedotustoimisto TAT, Teemu Granström