Yrittäjävaltuuskunta

Tulosta

Pienet ja keskisuuret työnantajat ovat EK:n edunvalvonnan ytimessä. Menestyäkseen Suomi tarvitsee yrittäjäystävällisen toimintaympäristön, jossa pk-yrittäjät voivat antaa parhaan panoksensa maamme työllisyyden, talouskasvun, viennin, innovaatioiden, hyvinvoinnin ja uusien menestystarinoiden luomiseksi. Vaikutamme erityisesti työnantajina toimivien pk-yritysten puolesta.

Pk-edunvalvonnan tärkeimpänä taustavoimana toimii EK:n Yrittäjävaltuuskunta. Vuosittain valittava Yrittäjävaltuuskunta koostuu noin sadasta eturivin yrittäjästä, jotka EK:n jäsenliitot nimeävät.

Yrittäjävaltuuskunta on neuvoa-antava elin, jonka jäsenten tehtävänä on edustaa omaa toimialaansa ja välittää sen näkemyksiä EK:n edunvalvonnan tueksi.

EK:n Yrittäjävaltuuskunta 2020

Kari Jussi Aho toimii myös EK:n hallituksen varapuheenjohtajana.

Puheenjohtaja

Omistajayrittäjä Kari Jussi Aho, Rukakeskus Oy / Pyhätunturi Oy ja Aho Group Oy

Varapuheenjohtajat

Toimitusjohtaja Kirsi Naamanka, Kilta Henkilöstöpalvelu Oy
Toimitusjohtaja Tuomas Pere, Pintos Oy
Konsernijohtaja Daniel Ward, Eurokangas Oy

Työvaliokunta

Yllä mainittujen lisäksi:
President & CEO Sami Ensio, Innofactor Oyj
Toimitusjohtaja Anne Kangas, Hoitokoti Päiväkumpu Oy
Toimitusjohtaja Lasse Koski, Laihian Mallas Oy
Yrittäjä, hallituksen jäsen Jouni Lievonen, Kavika Oy
Toimitusjohtaja Iris Mäkinen, Mäntän Klubi Oy
Toimitusjohtaja Pasi Pitkänen, Kumoni Oy
Toimitusjohtaja Monika Põldkivi, Sivex Oy
CEO & Chairman Bengt Westerholm, Oy Beweship Ab

Työryhmien puheenjohtajat
Kansainvälistymis- ja uudistumisryhmä: Hallituksen puheenjohtaja Peter Fredman, Fredman Operations Oy
Työelämäryhmä: Kiinteistöneuvos Hannu Salonen, HH-kiinteistöpalvelut Oy
Verotus- ja rahoitusryhmä: Toimitusjohtaja Alexander Bargum, Algol Oy

Jäsenet

*) Tähdellä merkityt ovat uusia jäseniä 

Thomas Ahlnäs Oy Granula Ab Ltd.
Pirkko Ahonen Aito Säästöpankki Oy
Tuomo Aine Kastelli-talot Oy
Laura Airaksinen Vetrea Terveys Oy
Jyrki Ant-Wuorinen Oy Plastex Ab
Antti-Pekka Aravirta Kiinteistö- ja ympäristöpalvelut Aravirta Oy
Noora Aro-Tuominen Aro Systems Oy
Kalle Auramaa Kuljetusliike Y. Auramaa Oy *
Alexander Bargum Algol Oy
Pia Björkroth Lead Henkilöstöratkaisut Oy
Susanna Blomqvist Saintex Oy
Pekka Ekberg Oy Fiblon Ab
Sami Ensio Innofactor Oyj
Jukka Evälahti Rakennusliike Evälahti Oy
Peter Fredman Fredman Operations Oy
Anita Hakalin Hotelli Milton Oy
Heikki Halmetoja CHS Air & Sea Oy
Kalle Hammar Rejlers Finland Oy
Maria Hanho Vaissi Oy
Marianna Heikinheimo Ark-byroo Oy *
Lasse Heikkinen KV Turva Oy*
Petri Heino Tukkuheino Oy
Johanna Ikäheimo Lappset Group Oy
Tiina Immonen Mercuria Kauppiaitten Kauppaoppilaitos
Harri Jaakkola Leivon Leipomo Oy
Markku Jokinen Sievin Jalkine Oy
Ilkka Joukanen Restile Oy
Pasi Jääskeläinen Kettu ja Kana Oy
Peppi Kaira SOL Pesulapalvelut Oy
Tom Kaisla Eilakaisla Oy
Anne Kangas Hoitokoti Päiväkumpu Oy
Heli Karppinen Kajaanin Huoltokeskus Oy
Esa Kiiskinen Saija ja Esa Kiiskinen Oy
Esa Kiiveri Arkta Rakennus Oy
Kimmo Koivu Arc Technology Oy
Urpo Koivula AX-Konsultit Oy
Riitta Konkola Metropolia ammattikorkeakoulu Oy
Heikki Koskela Rakennus-Koskela Oy
Lasse Koski Laihian Mallas Oy
Ilkka Koski Jokivarsiravintolat Oy
Eero Kotkasaari Joutsen Finland Oy
Ville Laine Lojer Oy
Tomi Lantto Antell-Ravintolat Oy
Tommi Lehtonen Blueprint Genetics Oy*
Petri Lempiäinen RP Group Oy
Jouni Lievonen Kavika Oy
Nina Lindström RTA-YHTIÖT OY*
Minna Martikainen Pilke päiväkodit Oy
Tommi Matikainen ITA Nordic Oy
Eero Mustonen Rakennusliike Soimu Oy
Jarkko Myllymäki Juuri Yhtiöt  Oy
Anna-Maria Mäkelä Debora Oy
Marko Mäki-Haapoja Reikälevy Oy
Iris Mäkinen Mäntän Klubi Oy
Erkki K. Mäkinen EK-Tilit Oy
Eero Mäkinen Trafomic Oy
Kirsi Naamanka Kilta Henkilöstöpalvelut Oy
Jukka Nummi Stalatube Oy
Ismo Nurmi Siivousliike Uuspalvelu Oy
Pauli Nurminen Helkone Group Oy
Vesa Nurminen Finnsonic Oy *
Juha Ojala TTS Työtehoseura
Pasi Palmroos Holman Apteekki
Paula Palmroth Turun Kansallinen Kirjakauppa Oy
Pekka Palmu Silmäoptikot Palmu Oy
Tomi Parmasuo Meconet Oy
Pertti Parvikoski PGP-Putki Oy
Jorma Paturi Propria Oy
Tuomas Pere Pintos Oy
Stiina Piirainen Helsingin 22. Carelia Apteekki *
Pasi Pitkänen Kumoni Oy
Toni Pokela K-citymarket Iso Omena
Monika Põldkivi Sivex Oy
Sari Puputti M Room *
Pirjo Pystykoski-Sopanen Lennol Oy
Antti Ranta Konepaja Antti Ranta Oy
Antti Rantalainen Rantalainen-Yhtiöt Oy
Jaakko Rentto Hexamer Oy
Hanna Ristola Premix Oy
Janne Rouvinen Parikkalan Valo Oy
Jarmo Räsänen Olavi Räsänen Oy
Tuomo Rönkkö Endev Oy
Pirta Saarenkylä Premius Kuntoutus Oy
Hannu Salonen HH-Kiinteistöpalvelut Oy
Marjukka Siren Autosalpa Oy
Kari Sorjonen Tasowheel Group Oy *
Riitta Toivanen Call Waves Solutions Finland Oy
Mika Tuhkanen Panimoravintola Beer Hunter’s Oy
Jussi Tuohino Alltime Oy
Vesa Tuominen Unikulma Oy
Anu Tuovinen Offsetpaino L. Tuovinen Ky *
Matti Urmas FREJA Transport & Logistics Oy *
Tiina Wangell Tiimikke Oy *
Daniel Ward Eurokangas Oy
Bengt Westerholm Oy Beweship Ab
Juuso Viherlaakso Kemvit Oy *
*Daniela Yrjö-Koskinen Novita Oy
Antti Zitting Sacotec Components Oy
Ida Åman Oy Suomen EDM Ab