Investointitiedustelu: kesäkuu 2026

Kesäkuun 2026 investointitiedustelu

  1. Investointinäkymät ovat parantuneet ja teollisuuden investoinnit kääntyvät kasvuun tänä vuonna.
  2. Tehdasteollisuuden kiinteät investoinnit lisääntyvät noin 11 % tänä vuonna. Energia-alan investoinnit jatkavat kuitenkin laskussa.
  3. Teollisuuden T&K-investoinnit nousivat jo viime vuonna, ja tänä vuonna ne pysyisivät vakaina.
  4. Palvelualoilla investointiaikomukset kohenevat myös, ja investoinnit kääntyvät kohtalaiseen kasvuun. Kaupan investoinnit pysyvät melko vakaina vuosina 2025–2026.
  5. Erityisesti suurten yritysten investoinnit kiihtyvät uusien hankkeiden myötä. Myös PK-yritysten investointiaikomukset ovat kuitenkin myönteiset, ja investoinnit lisääntyisivät jonkin verran.

Yhteenveto

EK:n Investointitiedustelun mukaan teollisuuden investoinnit kehittyvät vuosina 2025–2026 myönteisesti. Viime vuonna tutkimus- ja tuotekehitysinvestoinnit kasvoivat, ja myös kiinteiden investointien arvo nousi aavistuksen. Tänä vuonna kiinteiden investointien kasvun ennustetaan vauhdittuvan.

Tiedustelun mukaan teollisuuden investointien odotetaan nousevan tänä vuonna kuudella prosentilla noin 10,7 miljardiin euroon. Kiinteät investoinnit kasvaisivat noin 11 prosentilla, kun taas tutkimus- ja tuotekehitysinvestoinnit pysyisivät vakaina.

Kun teollisuuden kiinteiden investointien päälle lasketaan energiateollisuuden kiinteät investoinnit, on yhteenlaskettujen kiinteiden investointien arvo tänä vuonna 7,9 miljardia euroa eli noin puolitoista prosenttia korkeampi kuin viime vuonna.

Palvelualoilla investoinnit supistuivat viime vuonna, mutta tänä vuonna niiden ennakoidaan kääntyvän kohtalaiseen kasvuun, sillä suurempi osuus palvelualan yrityksistä arvioi investointien lisääntyvän kuin supistuvan. Investointeja mittaava saldoluku on tälle vuodelle +18. Kaupan alan investoinnit kasvoivat viime vuonna loivasti, mutta tänä vuonna ne supistuvat hieman. Investointikehitystä kuvaava saldoluku on -5.

Teollisuuden investoinnit ja suunnitelmat 2024-2026

Päivitetty

Milj. euroa (käyvin hinnoin) ja muutosprosentit

Lähde: Tilastokeskus ja EK:n Investointitiedustelu

Investointiaste nousussa

Kuluvana vuonna teollisuuden investointiaste kasvaa aiemmasta erityisesti kiinteiden investointien kasvun vetämänä. Tänä vuonna yhteenlasketun investointiasteen arvioidaan olevan noin 26 prosenttia. Investointiaste lähenee jo vuoden 2023 huipputasoa.

Teollisuuden investoin­tiaste 2000-2026, %

Päivitetty

Lähde: Tilastokeskus ja EK:n Investointitiedustelu

EK:n Investointitiedustelun mukaan tehdasteollisuuden kiinteät investoinnit ovat kasvussa kaikenkokoisissa yrityksissä. Erityisen vahvasti kasvavat suurten yritysten investoinnit, mutta myös pk-teollisuusyritysten investointikehitys on myönteinen. Vuonna 2026 alle 250 henkeä työllistävien yritysten kiinteiden investointien arvioidaan olevan noin 2,1 miljardia euroa eli 6 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Vastaavasti yli 250 henkeä työllistävissä yrityksissä kiinteät investoinnit kasvaisivat 14 prosentilla 3,9 miljardiin euroon.

Teollisuuden kiinteät investoinnit suuruusluo­kittain 2013-2026

Päivitetty

Milj. euroa (käyvin hinnoin), henkilökunnan määrän mukaan jaoteltuna

Lähde: Tilastokeskus ja EK:n Investointitiedustelu

Kiinteät investoinnit kasvussa tänä vuonna

Teollisuuden kiinteät investoinnit kasvavat tänä vuonna noin 11 prosenttia. Investointisumma nousee hieman yli 6,0 miljardiin euroon. Toimialoittain tarkasteltuna parasta kasvua nähdään tänä vuonna teknologia- ja elintarviketeollisuudessa. Myös kemianteollisuuden investoinnit kääntyisivät kasvuun, kun taas metsäteollisuuden investoinnit laskisivat selvästi korkealta lähtötasolta.  Energiateollisuuden investointien investoinnit jatkaisivat laskusuunnassa, ja niiden arvo olisi tänä vuonna 1,9 miljardia euroa. Tehdas- ja energiateollisuuden yhteenlasketut kiinteät investoinnit ovat kuluvana vuonna noin puolitoista prosenttia viimevuotista korkeampi eli 7,9 miljardia euroa.

Teollisuuden kiinteät investoinnit ja suunnitelmat 2024-2026

Päivitetty

Milj. euroa (käyvin hinnoin) ja muutosprosentit

Lähde: Tilastokeskus, Suomen uusiutuvat ry ja EK:n Investointitiedustelu

Palvelualojen investoinnit supistuivat viime vuonna hieman, mutta ne kääntyvät tänä vuonna kohtalaiseen kasvuun. Palveluinvestointien kehitystä kuvaava saldoluku on kuluvalle vuodelle +18. Investointiaikomukset ovat heikkoja erityisesti liikenteen alan yrityksissä, mutta monilla muilla palvelualoilla investoinnit kasvavat. Viime vuonna kasvu oli vahvinta matkailussa, tänä vuonna parhaat näkymät ovat informaatio- ja viestintäpalveluissa. Kaupan investoinnit pysyvät varsin vakaina.

Palveluiden investoinnit 2025-2026

Päivitetty

Muutos edelliseen vuoteen verrattuna, saldoluku

Lähde: Tilastokeskus ja EK:n Investointitiedustelu

Tiedote
Lisätietoja

Penna Urrila

Johtaja, pääekonomisti

040 570 7860

Talous ja tutkimus | Talous