Yrittäjät ja korkeakoulut yhdessä Suomea uudistamaan

08.10.2026

Suomen taloudessa on etsikkoaika. Lisää kasvuvauhtia kannattaa hakea pk-sektorin yritysten, korkeakoulujen ja kaupunkien yhteistyöstä. Tutkimus, osaaminen ja yritysten käytännön kehittämistarpeet on tärkeää saada kohtaamaan nykyistäkin monipuolisemmin, kirjoittavat Yrittäjavaltuuskuntamme jäsen, hallitusammattilainen Tuomo Rönkkä ja EK:n johtava asiantuntija Jari Huovinen Etelä-Saimaassa 8.10.2026.

Suomen talouden suunta on vihdoin kääntynyt plusmerkkiseksi. Ikkuna valoisampaan tulevaisuuteen on avautumassa, kunhan koko maa saadaan kiinni kasvuun.

Itäisessä Suomessa tiedämme, että talouden takamatkan kiriminen on vaativa tehtävä. Kysymys kuuluu: mitä uudistuksia tarvitaan, jotta Suomelle ja eri maakuntiin saataisiin hyvän arjen ja yritystoiminnan edellytykset pitkälle tulevaisuuteen?

Aivan ensimmäiseksi on tiedostettava paikallisten pk-yritysten välttämätön rooli taloudellisen elinvoiman ja työpaikkojen rakentajina. On haettava keinot, joilla pienyrityksille voitaisiin tarjota kasvupolku kohti keskisuurta kokoluokkaa ja siitäkin eteenpäin.

Näitä uudistuksia on haettu myös Elinkeinoelämän keskusliiton yrittäjävaltuuskunnassa, joka edustaa Suomen pk-sektorin työnantajia. Esitämme tulevalle hallitukselle toimia, joilla pk-sektorin kasvuyritysten osuus tuplaantuisi ja yrittäjävetoisten keskisuurten mittelstand-yritysten määrä kaksinkertaistuisi. Vientiä tai kansainvälistä liiketoimintaa kuten matkailua tekevien yritysten määrää tulee kasvattaa hallituskauden aikana useilla tuhansilla.

Uudistuksia tarvitaan laajalla rintamalla. LUT-yliopiston kotikaupungissa kasvuvauhtia kannattaa hakea yritysten, korkeakoulujen ja kaupunkien yhteistyöstä. Tutkimus, osaaminen ja yritysten käytännön kehittämistarpeet on tärkeää saada kohtaamaan nykyistäkin monipuolisemmin.

Opiskelijoille taas on tärkeää rakentaa tiivis yhteys yrityksiin jo opintojen aikana harjoittelujen, opinnäytetöiden tai vaikka mentoroinnin kautta. Ns. jatkajakoulut ovat keino valmentaa nuoria yrittäjyyteen ja tuoda heidät yhteen omistajanvaihdosvaiheessa olevien senioriyrittäjien kanssa.

Verkostoitumista tarvitaan myös yrityskentän sisällä. Pitkän linjan yrittäjät ovat arvokkaita kumppaneita startup-yritysten bisnesenkeleinä, hallitusammattilaisina ja liiketoiminnan sparraajina.

Nyt kannattaa kääntää kaikki kivet, jotta talouden käänne vahvistuu ja jatkuu. Uskalletaan siis uudistua.

Tuomo Rönkkö
hallitusammattilainen

Jari Huovinen
johtava asiantuntija
Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Kirjoitus on julkaistu Etelä-Saimassa 8.10.2026