Siiri Valkama-Gasparotti: Eurooppalainen oikeusvaltio on sekä kansalaisten että yritysten etu
Euroopan oikeusvaltiokehitys ei ole vain poliitikkojen ja perustuslakijuristien asia, vaan siitä kantaa huolta myös elinkeinoelämä. Demokratia ja oikeusvaltio ovat edellytys yritysten kestävälle toiminnalle, talouden kasvulle ja kilpailukyvylle. EU-komission tuore raportti korostaa oikeusvaltion yhteyttä sisämarkkinoiden menestykseen.
Keskustelu oikeusvaltiosta keskittyy usein politiikkaan ja demokratiaan, mutta yrityksille kyse on myös kilpailun ja kaupankäynnin pelisäännöistä, sopimusten noudattamisesta sekä ennustettavasta ja luotettavasta toimintaympäristöstä.
Komissio julkaisi vuosittaisen oikeusvaltiokertomuksensa heinäkuussa. Siinä tunnistetaan samoja teemoja, joita elinkeinoelämä pitää tärkeänä. Erityisen tervetullutta on, että komissio tarkastelee aiempaa vahvemmin oikeusvaltion yhteyttä sisämarkkinoiden toimintaan ja kilpailukykyyn. Myös tulevan monivuotisen EU-budjetin kansalliset ja alueelliset suunnitelmat ja niiden rahoitus kytketään entistä tiiviimmin oikeusvaltiouudistuksiin.
Elinkeinoelämälle EU-laajuisen oikeusvaltiokehityksen seuraaminen on tärkeää, sillä haluamme varmistaa toimivat tuomioistuimet, ennustettavan sääntelyn ja tasapuolisen kilpailun sekä luottamuksen viranomaisiin ja korruption torjuntaan.
Kyse on myös Euroopan kilpailukyvystä ja vetovoimasta. Yritykset investoivat mieluummin maahan, jossa sopimukset pitää, viranomaispäätöksiin voi luottaa ja toimintaympäristö on ennustettava. Siksi EK haluaa edistää mm. laadukasta ja ennakoitavaa lainsäädännön valmistelua, vaikutustenarviointia, reiluja julkisia hankintoja ja tehokkaita oikeusprosesseja.