Nora Elers: Miksi talouskasvu on välttämätöntä?
Elinkeinoelämän keskusliitto EK julkaisi hiljattain Kasvun ReStart -ohjelman talouskasvun vauhdittamiseksi. Yksi sen keskeinen viesti oli tarve purkaa sellaisia esteitä, jotka ovat tehneet Suomesta vähemmän houkuttelevan paikan kasvattaa liiketoimintaa. Hallitus päätti huhtikuun kehysriihessä veronalennuksista – ja keskustelu roihahti heti. Oliko tämä vastuullista? Toimiiko tällainen talouspolitiikka? Miten käy valtion tulojen? Ovatko veronalennusten dynaamiset vaikutukset todellisia?
Huolenaiheet ovat perusteltuja. Veronalennuksiin liittyy riskejä, eikä kukaan halua romuttaa hyvinvointipalvelujamme. On kuitenkin rehellisyyttä todeta, että nykyinen linja ei ole tuottanut toivottuja tuloksia. Suomessa on eletty nollakasvun aikaa jo 17 vuotta. Samaan aikaan julkinen velka on kasvanut, ja väestön ikääntyminen lisää painetta hyvinvointivaltion rahoitukselle.
Me emme voi ylläpitää koulutusta, terveydenhuoltoa ja hoivaa, emme huolehtia liikenneinfrasta tai puolustuksesta, jos emme huolehdi siitä, että valtion kassaan virtaa varoja. Ja ne varat tulevat yritysten kautta – arvonluonnista, palkoista, veronmaksusta ja viennistä.
EK:n puheenjohtaja Aaro Cantell muistutti kevätseminaarissamme, että ilman talouskasvua ei ole tulevaisuutta. Kasvun tekevät yritykset. Toimintaympäristön kannustava kasvuilmapiiri on tärkeää, mutta Cantell painotti, että lopulta kasvu on kiinni yritysten omistajista, hallituksen jäsenistä ja johtajista. Kasvuhalukkaiden yritysten määrää pitää saada nostettua ja tämän edistämisessä myös EK:lla on tehtävää.
Kasvun käynnistäminen ei ole yksinkertainen yhtälö, eikä ole olemassa yhtä oikeaa vastausta siitä, miten se pitäisi tehdä. Mutta jos viimeiset vuodet ovat jotain opettaneet niin tämän: jatkamalla samaan tapaan emme pääse eteenpäin. Päätösten tekemättä jättäminenkin on päätös – nyt on aika kokeilla jotain ihan muuta. Rohkeasti ja vastuullisesti.